Wystawa pokonkursowa portretów świętej Jadwigi Królowej Polski, Patronki Szkoły Podstawowej w Witoni

Wystawa pokonkursowa  portretów świętej Jadwigi  Królowej  Polski,  Patronki Szkoły Podstawowej w Witoni

W Bibliotece Publicznej Gminy Witonia przez okres wakacji prezentujemy piękne prace plastyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni.

Przypadający 8 czerwca, dzień swojej patronki świętej Jadwigi Królowej Polski, uczniowie uczcili Konkursem na portret Jadwigi Andegaweńskiej, którego uroczyste podsumowanie nastąpiło 24 czerwca 2021 r.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia bardzo dziękuje Pani Urszuli Graczyk – dyrektor szkoły i Pani Violettcie Olesińskiej - nauczycielce i koordynatorce konkursu za możliwość prezentacji prac w naszej placówce.

Przyłączamy się do gratulacji dla nagrodzonych i życzymy uczestnikom konkursu dalszych sukcesów.

Serdecznie zapraszamy na wystawę „perełek plastycznych" młodych talentów Gminy Witonia.

Zachęcamy także do lektury o tej wybitnej postaci, która zapisała się w historii kraju i kościoła. Została królową Polski w wieku zaledwie 10 lat. Swoje osobiste szczęście poświęciła dla dobra Ojczyzny, którą mogła uratować tylko Unia z Litwą. Odebrała staranne wykształcenie. Umiała czytać i pisać, znała język łaciński i niemiecki, również francuski oraz podstawy polskiego. Interesowała się nauką i sztuką. Jadwiga była kochana przez swoich poddanych za miłosierdzie i wrażliwość na krzywdę innych. Była bardzo pobożna, opiekowała się kościołami i klasztorami, wspomagała młodych ludzi chcących się kształcić. Królewskie insygnia, swoje klejnoty, szaty i inne cenne przedmioty zapisała w testamencie Akademii Krakowskiej – pierwszej polskiej wyższej uczelni. Zmarła bardzo młodo – w wieku 25 lat. Na znak żałoby złamano jej koronę. Władczynię pochowano na Wawelu, z drewnianymi koroną, berłem i jabłkiem.

Książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych opowiadające o życiu św. Jadwigi Królowej Polski dostępne są w naszej bibliotece. Zapraszamy!

                                                                                   Anna Stolarczyk