Spotkanie z Joanną Jax – wspaniała uczta dla miłośników jej literatury i nie tylko.

9 września 2020 r. w słoneczne popołudnie Biblioteka Publiczna Gminy Witonia gościła Joannę Jax, polską pisarką,specjalizującą się w powieściach historycznych. W swoim dorobku ma kilkanaście napisanych książek. Oprócz pisania powieści maluje na szkle, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie. Zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków", które zachwyciło recenzentów, jak i czytelników. Laureatka Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).

Pani Joanna opowiedziała o swoim pisarskim debiucie i dlaczego pisze pod pseudonimem artystycznym (i to nie jednym). Przyznała, że doskonale czuje się, opisując ludzkie historie na tle wydarzeń XX wieku. Podczas spotkania Joanna Jax opowiadała o swojej twórczości, pasjach, o tym jak łączy pisarstwo z pracą zawodową i życiem osobistym, a także o swoich planach pisarskich. Najnowsza powieść Joanny Jax pt. „Drugi brzeg", która swoją premierę miała w lipcu 2020 roku okazała się książką wyśmienitą, opowiadającą o losach jednej z wielu polskich rodzin, która próbuje się odnaleźć w trudnej rzeczywistości 1919 roku. Należy dodać, że książka „Drugi brzeg" znalazła się w rankingu 10 najlepszych książek na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej . Gratulujemy Pani Joanno !

Nie ulega wątpliwości, że spotkanie było niczym innym, jak wspaniałą ucztą dla miłośników literatury Pani Joanny Jax, ale też niepowtarzalną lekcją historii. Po spotkaniu osoby zainteresowane mogły kupić książki z autografem pisarki. Gorąco zachęcamy do lektury książek Joanny Jax, tym bardziej, że wszystkie tytuły są w zbiorach naszej biblioteki.

Spotkanie zrealizowano we współpracy z Instytutem Książki z Krakowa i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia składa podziękowania Pani Joannie Jax i uczestnikom spotkania za dołożenie starań, aby z uwagi na obowiązujący stan epidemii odbyło się ono przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Anna Stolarczyk