DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W WITONI ZA NAMI

Czas podziękowania za plony, czyli Dożynki Parafialno-Gminne w Gminie Witonia odbyły się w dniu 5 września 2021. O godz. 11:45 wyruszył korowód dożynkowy, w tym Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, Orkiestra Dęta OSP, starostowie dożynek, zaproszeni goście, gospodarz gminy, komitety wieńcowe.

Chleb z tegorocznych plonów oraz wieńce dożynkowe przyniesione przez starościnę Dorotę Kińską oraz Mariusza Szulczewskiego zostały przywitane i wprowadzone przez księdza Proboszcza Bogdana Skórę do kościoła, gdzie w trakcie Mszy Świętej w intencji rolników zostały poświęcone. Po mszy sprzed kościoła ruszył tradycyjny korowód dożynkowy, który poprowadziła Orkiestra Dęta OSP. Na boisku SP nastąpiła część obrzędowo-artystyczna. Głos zabrała dyrektor GOKSiR p. Magdalena Kluska witając wszystkich zaproszonych gości oraz dokonując uroczystego otwarcia. Następnie nastąpiła część obrzędowa. Na ręce Wójta Gminy, starostowie dożynek, jak nakazuje tradycja wręczyli upieczony z tegorocznej mąki chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia prosząc, aby jako gospodarz gminy dzielił go równo i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Przyjmując chleb, upieczony z tegorocznych ziaren Wójt Gminy wyraził uznanie i podziękował rolnikom za trud i całoroczną pracę. Zgodnie z tradycją jako znak gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dożynkowy chleb podzielono między wszystkich obecnych.

Pan Wójt wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz podziękował za dotychczasową współpracę Posłowi na Sejm RP p. Tadeuszowi Wożniakowi, senatorowi RP p. Przemysławowi Błaszczykowi (podziękowanie w jego imieniu odebrała dyrektor biura Senatora p. Aleksandra Dutkiewicz), Członkowi Zarządu Województwa Łódzkiego p. Pawłowi Bejdzie oraz starostom, komitetom organizacyjnym za przygotowanie wieńcy (w tym roku wieńce przygotowały sołectwa: Anusin, Romartów, Gledzianówek, Szamów, Gołocice, Byszew, Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej, Klub Samopomocy „Stara Szkoła", Klub Seniora + w Witoni), Kołom Gospodyń za przygotowanie potraw, instytucjom wspierających organizację Dożynek, występującym zespołom.

Po części oficjalnej dożynek odbyła się część artystyczna, podczas której wystąpili m.in.: Zespół śpiewaczy „Witonianki", Orkiestra Dęta OSP Witonia, Zespół Dziecięcy „Mirabelki" oraz Zespół Młodzieżowy „ECHO" działające przy GOKSiR w Witoni, Grupa Tańca Nowoczesnego "KIE" działająca przy Domu Kultury w Łęczycy. Gwiazdą tegorocznych Dożynek był zespół „MISTER DEX". Na koniec wystąpił zespół DOREMIX, który prowadził zabawę taneczną.

Podczas dożynek można było skosztować kiełbasy i kaszanki z grilla oraz pysznych ciast potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Romartowie, Gołocicach, Gledzianówku i Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Witońskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem przygotowane przez lokalnych pszczelarzy, wyroby rękodzielnicze przygotowane przez Klub Samopomocy „Stara Szkoła". Najmłodsi uczestnicy również mogli znaleźć coś dla siebie: liczne dmuchańce, trampoliny, stoiska z lodami, popcornem, watą cukrową oraz zabawkami. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała świętowaniu.

Autor: GOKSIR w Witoni